What does a loaf of bread cost in the Philippines?

Restaurants Edit
Water (12 oz small bottle) 19.58₱
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 329.07₱
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 53.67₱

How much is a loaf of bread 2020?

For those looking for a healthier choice, the cost of whole-wheat bread has also gone up year over year, from $1.95 in April 2019 to $2.07 in April 2020. That’s a 6% increase.

How much does bread cost in pesos?

Food prices from our Cost of Living Section

Markets Edit
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 29.68MXN
Rice (white), (1 lb) 11.94MXN
Eggs (regular) (12) 31.93MXN
Local Cheese (1 lb) 52.06MXN

How much does food cost in Philippines?

While meal prices in the Philippines can vary, the average cost of food in the Philippines is ₱701 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in the Philippines should cost around ₱280 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

How much is a loaf of bread in 2021?

Buying power of $5 since 1997

Year USD Value Inflation Rate
2018 $8.97 0.60%
2019 $9.21 2.67%
2020 $9.53 3.55%
2021 $9.61 0.76%*
FASCINATINGLY:  Question: How hard is Singapore work visa?

How much is a loaf of bread in Zimbabwe?

The price of a loaf of bread in Zimbabwe shot up by 6.8 percent from $88 to $94 due to an increase in the cost of production, the state-owned Herald newspaper reported on Friday.

What is the average price of a gallon of milk in 2020?

How much is a gallon of milk? In 2020, the average retail price of whole fortified milk in the United States was 3.54 U.S. dollars, which was an increase from the previous year.

How much do eggs cost?

In 2020, the retail price for a dozen eggs in the United States was 1.48 U.S. dollars. Egg prices in the United States peaked in 2015, when a dozen eggs cost 2.75 U.S. dollars on average. The United States was one of the leading producers of eggs in the world in 2017, second only to China.

How much is a loaf of bread in Jamaica?

Cost of living in Jamaica

Food Price in $
1 kg (2 lb.) of apples 7.50 JMD
1 bottle of red table wine, good quality 48.95 JMD
2.5 liters of Coca-Cola 0.95 JMD
1 Bread loaf standard 9.50 JMD
Keep Calm and Travel